You are currently viewing Jakie wino na prezent? – 5 zasad wyboru dobrego wina na prezent

Jakie wino na prezent? – 5 zasad wyboru dobrego wina na prezent

Na naszym rodzimym rynku winiarskim mamy tysiące różnych butelek wina, co daje nam ogromny wybór, ale jednocześnie może nas przytłaczać. Chciałbym Ci pomóc w tym często bardzo trudnym zadaniu. Poniżej przygotowałem 5 prostych zasad, które pomogą Ci wybrać Ci wino na prezent urodzinowy, jubileuszowy czy ślubny, lub w ramach podziękowania. Zanim jednak przejdziemy do zasad zastanówmy się dlaczego…

Dlaczego wino na prezent to dobry pomysł?

Wino to elegancki, jednocześnie niezobowiązujący prezent, który pasuje na większość okazji. Wino pasuje jako prezent na urodziny, jako prezent ślubny, jako prezent dla mężczyzny i dla kobiety. Podarowanie eleganckiego wina na prezent to miły gest podziękowania za przysługę. Może być prezentem samym w sobie, jak również dodatkiem do głównego prezentu. Dobre wino w prezencie doceni i ucieszy się z niego każda obdarowana osoba. Wino to kawałek historii zamknięty w zakorkowanej butelce, który działa na każdy z naszych 3 zmysłów – wzrok, zapach, węch.

Wino w gości - jakie wybrać - wino i kwiaty

Poznaj 5 zasad, którymi warto kierować się podczas wyboru wina na prezent.

1. Kolor – wino białe czy czerwone?

To prawdopodobnie pierwsze pytanie, które sobie zadajemy podczas wyboru wina na prezent. Wino czerwone jest tutaj częstszym wyborem, jednak warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

  • Kobiety częściej sięgają po wina białe, w tym – Prosecco. Schłodzone bąbelki sprawdzaj się idealnie w letnie dni.
  • Jeśli wybierasz się na wieczorną kolację lub grilla, warto zaopatrzyć się w butelkę czerwonego wina, natomiast jeśli na letni piknik, lub na odwiedziny południowo-popołudniowe zabierz wino, które dobrze sprawdzi się jako aperitif
  • Jeśli zdecydujesz się na zestaw win, warto wybrać co najmniej jedno białe i 1 czerwone wino. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą (Wina na prezent Winerua) win na prezent w drewnianych skrzynkach!
  • Jeśli znasz gust osoby obdarowywanej, warto zapytać w specjalistycznym sklepie (lub po prostu NAS!) o pomoc w doborze wina – masz wtedy większą pewność czy trafisz w gust!

2. Poznaj winiarski gust osoby obdarowywanej (lub jego brak)

Czasami jest to bardzo trudne, w szczególności, gdy osoby obdarowywanej nie znamy lub gdy osoba ta nie ma sprecyzowanego smaku winiarskiego lub po prostu ma małe doświadczenie w degustacji tego trunku.

Załóżmy, że zdecydowałeś się na prezent w postaci wina, jednak wiesz, że osoba obdarowywana nie jest koneserem win, wręcz odwrotnie, pije wina od czasu do czasu, przy szczególnych okazjach. W takim wypadku wino należy wybrać biorąc pod uwagę jego lekkość i uniwersalność. Wina ciężkie, pełne, zostaw dla ludzi, którzy mają bardziej sprecyzowany gust winiarski i lubią bardzo złożone bukiety i masę garbników na języku.

Wina lekkie i uniwersalne – jak je znaleźć?

Wina uniwersalne, łatwe do konsumpcji, to takie wina, które są dobrze zbalansowane, mają nie za wysoką kwasowość oraz w przypadku win czerwonych, łagodny i niski poziom tanin. Jeśli zdecydujemy się na wino białe, warto sięgnąć po szczepy Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii (np. Two Peaks), hiszpańskie Verdejo (np. Verdejo Viña Galapagos) lub włoski klasyk, w szczególności dla Pań – Prosecco Extra Dry (np. Prosecco DOC Treviso).

Wybór białego wina na prezent

Jeśli chodzi o wina czerwone, warto zwrócić uwagę na to, aby nie były beczkowane. Osoby nie pijące za dużo win czerwonych, niekoniecznie dostrzegą zalety beczki, a poziom tanin w takim winie może przytłoczyć początkującego degustatora. Dobre, świeże, niewymagające wina czerwone znajdziemy wybierając szczepy takie jak Pinot Noir, Kekfrankos, Tempranillo, i niektóre wina ze szczepu Zinfandel.

Wino na prezent - czerwone do mięs

3. Wino na prezent urodziny? Wino na jubileusz? A może wino na prezent ślubny?

Okazja na jaką wino kupujemy powinno również mieć wpływ na wybór tego trunku. Wino w prezencie ślubnym to bardzo dobry pomysł – zachęcę Cię do kupna zestawu win, wino białe i wino czerwone. Jeśli znasz gust obdarowywanych osób, kup coś zbliżonego do wcześniej degustowanych win. Jeśli nie masz pojęcia o guście osób obdarowywanych – wróć do punktu 2-ego i przyglądnij się winom uniwersalnym.

Selekcja wina na prezent urodzinowy

Wino na prezent urodzinowy to również świetny pomysł. Jeśli wino jest dodatkiem, a obdarowywany nie jest winopijcą – kup wino bardziej uniwersalne. Natomiast, gdy jubilat jest częstym degustatorem tego trunku a Ty zdecydowałeś się kupić wino, które będzie głównym prezentem z tej okazji, jednocześnie nie czujesz się pewny w selekcji win, skonsultuj swój wybór z nami lub ze specjalistą w sklepie winiarskim. Wtedy masz pewność, że pozytywnie zaskoczysz osobę obdarowywaną.

4. Apelacja, etykieta, szczep, pochodzenie, rocznik – na które z atrybutów butelki wina warto zwrócić uwagę?

Każdy powyższy atrybut może mieć wpływ na to jak wino zostanie odebrane przez osobę obdarowywaną. Warto przyjrzeć się poszczególnym atrybutom wybranej butelki wina:

  • Apelacja wina – to oznaczenie trunku przez organizacje winiarskie, które spełniają pewne kryteria. Dzięki niej wiemy, na przykład, że wino zostało wyprodukowane w określonych obszarze lub ocenione przez grono winiarskich krytyków. Warto mieć je na uwadze podczas doboru konkretnego wina prezentowego. Więcej przeczytasz tutaj (O apelacjach).
  • Etykieta wina – to subiektywne odczucie może mieć znaczenie podczas wręczania wina. Ładna i elegancka etykieta może dodać nieco powagi prezentowi. Sprawa bardziej drugorzędna (lub nawet trzeciorzędna) przy doborze wina na prezent.
  • Szczep wina – warto zwrócić uwagę na to co nasza obdarowywana lubi. Sczep powie nam sporo o charakterze wina.
  • Rocznik wina – wina świeże, wytrawne nie powinny być starsze niż 2-3 lata od momentu produkcji. Dotyczy to win, które wyprodukowane są do natychmiastowego spożycia. Takie wina nie są produkowane do leżakowania. Jeśli na winie nie ma rocznika, możemy być pewni, że to co pijemy i czym będziemy obdarowywać osobę jest mieszaniną różnych „zlewów” wina, które pochodzenie może nie być łatwe do ustalenia. Od win bez rocznika, raczej trzymaj się z daleka. Wyjątkiem są wina, z renomowanych winnic, które pomimo mieszania wina różniących się rocznikiem, zachowują smak i jakość, a winiarze robią to w konkretnych celach.
  • Certyfikat BIO – na tą rzecz warto zwrócić uwagę. Jeśli wino pochodzi z krajów winiarskich takich jak Hiszpania, Włochy, Francja, Portugalia a nawet Austria, Słowenia i Węgry, i ma certyfikat BIO lub Organic to oznacza, że dana winnica dostosowała swoją uprawę winorośli pod wina, które zawierają na ogół mniej szkodzących nam substancji. Taki certyfikat jest stosunkowo bardzo trudno zdobyć, a producenci win dostosowują swoje winnice nawet latami pod wymagania upraw BIO.