You are currently viewing Winnice nad Balatonem — wina węgierskie. Co warto wiedzieć?

Winnice nad Balatonem — wina węgierskie. Co warto wiedzieć?

Winnice nad Balatonem zakładano już w czasach rzymskich. Łagodny klimat i żyzne, wydajne gleby na przestrzeni kolejnych wieków przyciągały osadników, którzy pielęgnowali winne tradycje. Dziś w okolicy Jeziora Balaton znajduje się 5 regionów winiarskich, które kuszą nie tylko dobrym winem, ale także fantastycznym powulkanicznym krajobrazem i błękitem tafli „węgierskiego morza”.
Piękny widok z góry na węgierskie jezioro - Balaton
Stożki wulkaniczne nad balatonem - widok z winnicy
Stożek wulkaniczny - winnica - ruiny zamku

Z dalszej części artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jak na przestrzeni wieków rozwijały się winnice nad Balatonem,
  • Jakie są najważniejsze regiony winiarskie nad Balatonem,
  • Jakie są najpopularniejsze szczepy winorośli uprawiane nad Balatonem,
  • Które winnice nad Balatonem warto odwiedzić.

Wina znad Balatonu — krótka historia o tym, skąd nad Balatonem wzięły się uprawy winorośli

Okolica Balatonu na przestrzeni wieków mocno się rozwijała. Powstawały ośrodki miejskie, a w 1055 roku, na Półwyspie Tihany założono Opactwo Benedyktynów. Dookoła klasztoru zaczęły powstawać kolejne zabudowania. Dziś Półwysep Tihany jest jednym z najpopularniejszych miejsc nad jeziorem. Jest również uważany za najpiękniejsze miejsce nad Balatonem. Nic w tym dziwnego, bo urok cypelka Tihany ujmie każdego, kto je odwiedzi.

Kolejnym przełomowym i mocno wpływającym na rozwój okolic Balatonu momentem było założenie w XVIII w. przez ród Festeticsów, ważnego ośrodka magnackiego w Keszthely. Było to również czas, kiedy nad Balatonem rozkwitła moda na „jeżdżenie do wód”. W okolicy odkryto lecznicze właściwości wód termalnych w Heviz i Balatonfurd.

Ciekawostka: Heviz jest fenomenem na światową skalę. Termalne jeziorko ma 38,5 metra głębokości i kryje w sobie system jaskiń. Powstało na skutek działalności powulkanicznej, w tym samym czasie co Jezioro Balaton. Jednak od węgierskiego morza różni się kształtem, który w przeciwieństwie do Balatonu nie jest podłużny, ale bardziej przypomina okrąg. Jezioro termalne Heviz to idealne miejsce na relaks po całym dniu zwiedzania okolicy Balatonu. Zdecydowanie warto skorzystać zarówno z uroków, jak i właściwości leczniczych tego miejsca.

Piękny widok z góry na węgierskie jezioro - Balaton
Kieliszek białe wina węgierskiego nad Balatonem

Kolejne lata to budowa i rozwój kolei. Dzięki temu okolice jeziora zaczęły coraz prężniej się rozwijać. Nad Balaton napływało coraz więcej ludności — w tym Niemcy i Chorwaci, którzy przywieźli ze sobą tradycje uprawy winorośli. Dzięki połączeniu chorwackich i niemieckich tradycji winiarskich z lokalnymi uprawami, nad Balatonem powstawać zaczęły różnorodne regiony winiarskie.

Można powiedzieć, że XVIII wiek był początkiem prężnego rozwoju win znad Balatonu.

Z czasem, po zmianach systemowych winną tradycję zaczęto pielęgnować coraz mocniej. Zaczęły powstawać prywatne winnice, urocze piwniczki, a także trasy winne wokół Jeziora Balaton. Dziś wzdłuż linii brzegowej od Siófok, aż do Balatonkeresztur rozciąga się Połudnowobalatoński Region Winny.

Mapa winiarska - regionów winiarskich nad balatonem

Winnice nad Balatonem — jak wyglądają dziś?

Umiarkowany klimat, duża wilgotność, którą zapewnia zbiornik wodny, wysokie temperatury i dużo słońca to warunki idealne do uprawy i dojrzewania winogron nad Balatonem. W okolicy Jeziora Balaton znajduje się 6 apelacji winiarskich, rozlokowanych na powierzchni 11 tysięcy hektarów.

Są to: Badacsony, Balatonfelvidék, Balatonfüred-Csopak, Nagy-Somló, Balatonboglár, Zala. Ten ostatni region zlokalizowany nieopodal granicy z Chorwacją i granicy z chorwackim regionem winiarskim Chorwacja Kontynentalna. O chorwackich winach pisaliśmy w tym artykule.

Winnice na północnym brzegu jeziora usytuowane są na słonecznych zboczach stożków wulkanicznych, pokrytych żyznymi glebami. Stożki wulkaniczne stanowią zarówno idealny pod uprawę winogron teren, jak i cel wycieczek pieszych i rowerowych. Są także świetnymi punktami widokowymi na całą okolicę. Będąc nad Balatonem, zdecydowanie warto wybrać się na chociaż jeden z nich.

Piękna zielona winnica nad balatonem
Zielone winorośla w winnicy nad Balatonem
Piwnice nad balatonem - winnice

Południowy brzeg Balatonu to w przeciwieństwie do północnej części, tereny płaskie — z wyjątkiem dwóch wzgórz: Balatonboglar i Fonyód. Winnice pokrywają tereny lessowe i piaszczyste. Co ciekawe ich lokalizacja miała duże znaczenie podczas ataku filoksery pod koniec XIX wieku. O ile winnice na północnym wybrzeżu zostały zniszczone, o tyle te z południa szkodnik winorośli oszczędził. Nie było ich wiele, ale fakt ten spowodował, że na południowy brzeg Balatonu przeniesiono wiele winnic, co pozwoliło uchronić od całkowitej straty wielu winiarzy.

Zielone winorośla w winnicy nad Balatonem

Wina węgierskie nad Balatonem — najpopularniejsze szczepy winne

Białe wina z regionu Balatonu

Balaton to rejon głównie win białych. Do najpopularniejszych szczepów należą Olaszrizling — specjalność regionu Balatonfüred-Csopak, Szurkebarat (Pino Gris), które jest specjalnością regionu Badacsony. Powszechne w uprawie są Irsai Oliver oraz Kiralyleanyka. Inne uprawiane nad Balatonem szczepy winne to Ottonel Muskotaly, Riesling, czyli król białych szczepów, o którym pisaliśmy w tym artykule. Sauvignon Blanc, Rizlingszilváni, Traminer.

Najpopularniejsze wina znad Balatonu

Bez wątpienia najpopularniejszym winem znad Balatonu jest białe wino ze szczepu Cserszegi fűszeres. Pikantne, bardzo aromatyczne o wyraźnym korzennym bukiecie. Jest to węgierski szczep, który powstał na skutek krzyżówki Irsai Olivér i Roter Traminer. Co ciekawe wino z tego szczepu zyskało dużą popularność w Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na trudność wymowy jest na wyspach nazywane „niewymawialnym winem”. Wyśmienitego Cserszegi fűszeres spróbować można np. w winnicy Szaszi, zlokalizowanej na zboczach stożka wulkanicznego György-hegy.

Najciekawsze wina z nad Balatonu
Próba wina białego Keknyelu

Warto także spróbować Kéknyelű, starego szczepu, który uprawiany jest tylko w regionie Badacsony. Kéknyelű daje wina pełne, lekko dymne, o idealnej kwasowości. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, będąc nad Balatonem!

Czerwone wina z regionu Balatonu

Szczepy czerwone uprawia się głównie na południowym brzegu, jednak spotkać je można w winnicach na Półwyspie Tihany, gdzie na żyznych glebach doskonale udają się takie odmiany jak Kekfrankos, Kekoporto, Zweigelt i Merlot.

Winnice nad Balatonem, które warto odwiedzić

Bramy wielu winnic stoją przed turystami otworem i oferują nie tylko możliwość degustacji, ale także zakupienia kilku butelek wina oraz zjedzenie posiłku w restauracji. Podczas wizyty w winnicy mamy możliwość bliżej poznać lokalne wyroby, przespacerować się po polu winorośli oraz usiąść z kieliszkiem wina w ogródku i cieszyć się sielskością, jaka panuje dookoła.

Winnice nad Balatonem, do których warto zajrzeć:

  • Szászi Birtok Viridárium étterem
  • Laposa Birtok
  • Istvándy Pincészet
  • Kreinbacher Birtok
  • Esterházy Pince Szigliget Kft.

Wina z regionu Balatonu są z pewnością godne uwagi i warto, będąc nad Balatonem skosztować lokalnych trunków. Jeśli interesują Cię inne wina węgierskie, to zajrzyj do naszego wpisu o słodkim winie Tokaj.

Na zdrowie!