Wybierz odpowiednie wina!
W ostatnim artykule (Okdryj tajniki winifikacji) pisaliśmy o tym, że zaledwie 1% win produkowanych na świecie może być przechowywanych dłużej niż kilka lat. Dla ponad 85% win okres świetności przypada na czas pomiędzy 2 a 5 rokiem od produkcji. Z kolei większość win, które znajdziesz na półkach sklepowych nie jest przeznaczonych do długiego leżakowania. Zanim więc rozpoczniesz kompletowanie swojej winnej kolekcji, zwróć uwagę na to po jakie wina sięgasz i czy faktycznie długie leżakowanie będzie im służyć.
Zachowaj stałą temperaturę pomieszczenia!
Temperatura to czynnik, który znacząco wpływa na wino zarówno podczas jego serwowania (o czym pisaliśmy w tym artykule – Winny Savoir vivre dla początkujących) jak i przechowywania. Wina są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury, które potrafią być dla nich opłakane w skutkach. Optymalna temperatura, która pozwoli im na stopniowe dojrzewanie to 12 – 14 stopni.
Jeśli jednak chcemy być jeszcze bardziej precyzyjni, to wina czerwone powinny leżakować w temperaturach nieco wyższych: 14-16 stopni, wina białe: w 10-12 stopni, wina różowe: 9-10 stopni, a wina musujące w najchłodniejszych warunkach, bo pomiędzy 6 a 9 stopni.
Dlaczego jest to aż tak istotne? Zbyt wysokie temperatury powodują, że korki chroniące wino wysychają, butelki stają się nieszczelne, a do wina dostaje się dużo więcej powietrza niż powinno. Takie wino bardzo szybko może zamienić się w kwaśny ocet.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza!
Wraz z odpowiednią temperaturą pojawia się kolejny aspekt, o który trzeba zadbać przygotowując miejsce dla swoich win – wilgotność powietrza. Przyjmuje się, że wina powinny leżakować w pomieszczeniu o wilgotności powietrza około 75%. Suche powietrze będzie działać na wino podobnie jak wysoka temperatura – czyli spowoduje wysychanie korka i rozszczelnienie butelki. Zbyt wilgotne powietrze będzie natomiast sprzyjać powstawaniu pleśni na korku i etykiecie.
Zapewnij dostęp do świeżego powietrza i odpowiednią cyrkulacje!
Z pewnością kojarzysz nieprzyjemny, duszący zapach, który często można poczuć w nieużywanych piwnicach… Takie zatęchłe, stojące powietrze to wyrok dla leżakujących win. Musisz pamiętać, że wino to szczególny alkohol, którego smak i aromat wyłaniają się z czasem i który oddaje klimat miejsca, w którym dojrzewał.
Pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać naszą kolekcję powinno mieć więc stały dostęp do świeżego powietrza, a wina nie powinny być narażone na intensywne aromaty kiszonek czy grzybów.
Zrezygnuj z mocnego oświetlenia!
Wina uwielbiają zaciemnione pomieszczenia! Ostre światło i promienie UV nagrzewają butelki i powodują, że wino przedwcześnie dojrzewa, utlenia się i traci swoją jakości. Wina przechowuj więc w miejscu zaciemnionym lub z minimalnym dostępem do światła.
Mamy dla Ciebie również małą wskazówkę – wybierając wina w sklepie nie kupuj butelek ekspozycyjnych lub tych stojących w pierwszym rzędzie – są one bezpośrednio narażone na działanie ostrego światła. Zamiast tego sięgnij po te ukryte za nimi lub ułożone w kartonach.
Układaj butelki z głową!
Wiedząc, że dla wina niezwykle ważna jest temperatura przechowywania oraz że różni się ona w zależności od rodzaju wina, warto przemyśleć sposób układania alkoholu na stelażu.
Tuż przy podłodze, gdzie temperatura jest zazwyczaj najniższa umieść te wina, które lubią niższe temperatury (wina białe, musujące i różowe). Na wyższych półkach niech zagoszczą wina czerwone, którym sprzyja delikatnie wyższa temperatura.
Bardzo ważne jest również, aby butelki zostały rozmieszczone na stelażu poziomo, tak żeby korek cały czas był zanurzony w winie.
A co z winem, które zostało już otwarte?
Otwarte wino możesz przechowywać w lodówce do kilku dni. Wystarczy, że szczelnie je zamkniesz. Najprostszym sposobem jest po prostu ponowne użycie korka, natomiast nie jest to najlepsze rozwiązanie. Butelka zamknięta w taki sposób jest nieszczelna, a wino podatne na działanie powietrza i wchłanianie wszystkich zapachów z lodówki…
Gadżet, który jest w takich sytuacjach bardzo przydatny (i jednocześnie jest niedrogi) to pompka próżniowa do wina. Taka pompka wypompowuje powietrze z pustej przestrzeni butelki. Następnie, przy użyciu gumowego korka, zamykamy butelkę. W ten sposób mamy pewność, że do jej środka nie dostanie się powietrze, a nasze wino zachowa świeżość jeszcze kilka dni.
W takim razie, GDZIE umieścić swoje wina w mieszkaniu?
Po przeczytaniu wszystkich tych wskazówek można się przerazić! Niewielu z nas jest w stanie wygospodarować przestrzeń w mieszkaniu, którą przeznaczymy tylko i wyłącznie na naszą kolekcję win… Jak więc zapewnić winom odpowiednie warunki przechowywania, kiedy mamy do dyspozycji jedynie kilkudziesięciometrowe mieszkanie? Oto kilka naszych praktycznych wskazówek:
- Nie przechowuj win w kuchni. Kuchnia to pomieszczenie, w którym zarówno wilgotność powietrza jak i temperatura wahają się nawet kilka razy w ciągu dnia! Nie mówiąc nawet o przeróżnych intensywnych zapachach, które towarzyszą gotowaniu…
- Skorzystaj z gotowych rozwiązań. Wybierz stojak, regał lub stelaż na wino, który zapewni winom odpowiednie ułożenie (poziome, z zanurzonym korkiem).
- Nie stawiaj stelaża czy regału z winami blisko kaloryferów i okien. Wahania temperatury, przeciąg i jasne światło dzienne z pewnością nie wpłyną dobrze na Twoje wina.
- Stelaż z winami ustaw w najciemniejszym miejscu w swoim mieszkaniu. Może to być garderoba lub sypialnia.
- Pamiętaj, że dla większości win długie leżakowanie nie jest korzystne. Nie czekaj więc z ich degustacją zbyt długo.
Teraz możesz zacząć tworzenie własnego winnego imperium!
Fantastycznie! Już wiesz, jak przygotować miejsce dla swoich ulubionych win… Możesz więc w końcu zająć się tym co najprzyjemniejsze, czyli kompletowaniem swojej prywatnej, winnej kolekcji. A my z chęcią Ci w tym pomożemy! W jaki sposób? Wystarczy, że dołączysz do subskrypcji naszych Winerua Boxów. Co miesiąc otrzymasz od nas trzy wyjątkowe propozycje win wraz z garścią ciekawostek ze świata winiarskiego. Każdy nasz Winerua Box pakujemy bardzo starannie i dostarczamy prosto do Twoich drzwi. Możesz być pewny, że nasze wina to wyselekcjonowane perełki, których nie znajdziesz na półkach sklepowych, a o których z przyjemnością Ci opowiemy!